NANO TECHNOLOGIE

31.01.2017 13:23

Nanotechnologie možná není zatím slovo, které byste spojovali s úklidem, ale přináší takové výhody, že byste měli začít.

Díky prostředkům s nanotechnologií dojde k potažení povrchu ultratenkým oxidem křemičitým, tedy mikroskopickou vrstvičkou skla v podobě miniaturních nano – částic. Povrchy ošetřené prostředky s touto technologií lze snadno omýt vodou, mají samočisticí efekt, chrání proti následnému znečištění, vytváří hygienický povrch.

„Svými účinky chrání ošetřený povrch od vody, vodního kamene, zamlžování skel, špíny, znečištění a díky hydrofobnímu a antistatickému účinku velmi usnadňují další čištění bez nutnosti používání nebezpečných chemikálií. Takové přípravky mají vysokou čisticí schopnost, vysokou koncentraci a snadno se ředí...

 

ÚČINNÝ BOJ S VIRY

V úklidových prostředcích s nanotechnologiemi najdete často ve složení nanostříbro, Jde o přírodní, účinné antibiotikum, které má budoucnost i v medicíně. „Dokáže zlikvidovat 650 patogenních bakterií, virů, hub a plísní. Viry a bakterie jsou stále odolnější proti antibiotikům, ale proti baktericidním účinkům nanočástic stříbra jsou bezmocné," uvádí RNDr. Libor Kvítek, CSc. z Katedry fyzikální chemie Přírodovědecké Fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Nano přípravky se hodí k ošetření podlahových krytin – dlažby, kamene, dřeva, PVC, linolea i plovoucí podlahy, skleněných povrchů zrcadel, oken, nábytku, lakovaného dřeva, koženky, plastů všeho druhu. Těmito prostředky lze odstranit rez, vodní kámen a další. Vytvoří na materiálech povrch, který odpudí špínu, ochrání proti plísním a bakteriím.

Už jste možná někdy slyšeli pojem „lotosový efekt“. Pokud totiž v přírodě pozorujete lotos, zjistíte, že je stále čistý – voda se na něm neudrží, stéká a bere s sebou i všechnu případnou špínu. A přesně tak se budou chovat materiály ošetřené přípravky s nanotechnologií.

NEPŘEHÁNÍTE TO S ČISTOTOU?
Přehánět se nemá nic, dokonce ani čistota v bytě. O tom, jestli si náhodou samou snahou dokonale uklidit spíš neškodíte, se dozvíte v článku Dezinfekce v bytě: Kdy si úklidem ničíte zdraví?.

Povrch je i po nanesení této vrstvy paropropustný, protože nedrží na povrchu pomocí nějakého pojiva, ale na základě chemických vazeb a magnetických sil. Díky tomu je výsledná ochrana odolná proti působení mrazu a vlhkosti, neovlivní ji ani časté střídání teplot nebo působení chemických látek.

Ochranný film zaniká pouze mechanickým opotřebením nebo postupným zvětráváním, takže je potřeba tuto vrstvu za čas obnovit. Ani nanotechnologie tedy nezaručí, že jsou povrchy zcela odolné proti znečištění, ale rozhodně podstatně prodlouží interval potřebný na jejich údržbu a tu zrychlí a usnadní. Navíc i zlevní, protože k odstranění nečistot pak stačí obyčejná voda.